579S144CTT
CTS-Frequency Controls
Product No:
579S144CTT
Description:
XTAL OSC TCXO 14.4000MHZ HCMOS
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type TCXO
Output HCMOS
Series 579
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 14.4 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 10-SMD, No Lead
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 5V
Frequency Stability -
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 6mA