579S288ITT
CTS-Frequency Controls
Product No:
579S288ITT
Description:
XTAL OSC TCXO 28.8000MHZ HCMOS
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type TCXO
Function Enable/Disable
Frequency 28.8 MHz
Package / Case 10-SMD, No Lead
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 5V
Frequency Stability ±280ppb
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 6mA