Home / Oscillators / 580EL19202DAT
580EL19202DAT
CTS-Frequency Controls
Product No:
580EL19202DAT
Description:
5.0mm x 3.2mm Surface Mount Stra
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type VCTCXO
Output Clipped Sine Wave
Series 580
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 19.2 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 8-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 3.3V
Base Product Number 580
Frequency Stability ±200ppb
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 6mA
Absolute Pull Range (APR) ±5ppm