Home / Oscillators / 580EN16802CAT
580EN16802CAT
CTS-Frequency Controls
Product No:
580EN16802CAT
Description:
5.0mm x 3.2mm Surface Mount Stra
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type VCTCXO
Output Clipped Sine Wave
Series 580
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 16.8 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 8-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 2.5V
Base Product Number 580
Frequency Stability ±200ppb
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 6mA
Absolute Pull Range (APR) ±5ppm