Home / Oscillators / 580ER168X2DTT
580ER168X2DTT
CTS-Frequency Controls
Product No:
580ER168X2DTT
Description:
5.0mm x 3.2mm Surface Mount Stra
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type TCXO
Function Standby (Power Down)
Frequency 16.8 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 3V
Base Product Number 580
Frequency Stability ±280ppb
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 6mA