Home / Oscillators / 580ER19205CTT
580ER19205CTT
CTS-Frequency Controls
Product No:
580ER19205CTT
Description:
5.0mm x 3.2mm Surface Mount Stra
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type TCXO
Function Standby (Power Down)
Frequency 19.2 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 3V
Base Product Number 580
Frequency Stability ±500ppb
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 6mA