
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
58102-S61-08LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 16POS 2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.767
1.767
10
1.5371
15.371
100
1.373225
137.3225
500
1.144332
572.166
1000
0.980846
980.846
5000
0.869687
4348.435
10000
0.85007
8500.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | Minitek® |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 200V (AC/DC) |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.165" (4.20mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 58102 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 16 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | 0.098" (2.50mm) |
| Current Rating (Amps) | 2A (AC/DC) |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold, GXT™ |
| Contact Length - Mating | 0.157" (4.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 15.0µin (0.38µm) |