Home / Oscillators / 581EN16805CAT
581EN16805CAT
CTS-Frequency Controls
Product No:
581EN16805CAT
Description:
5.0mm x 3.2mm Surface Mount Stra
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type VCTCXO
Output HCMOS
Series 581
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 16.8 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 8-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 2.5V
Frequency Stability ±500ppb
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 9.5mA
Absolute Pull Range (APR) ±5ppm