Home / Oscillators / 581N19205ITT
581N19205ITT
CTS-Frequency Controls
Product No:
581N19205ITT
Description:
XTAL OSC TCXO 19.2000MHZ HCMOS
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type TCXO
Output HCMOS
Series 581
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function -
Frequency 19.2 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 8-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 2.5V
Frequency Stability ±500ppb
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 9.5mA