
Littelfuse Inc.
Product No:
5KP24CA-B
Manufacturer:
Package:
P600
Batch:
-
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC P600
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.565
2.565
10
2.3047
23.047
100
1.88803
188.803
500
1.607267
803.6335
1000
1.355526
1355.526
2000
1.287754
2575.508
5000
1.239332
6196.66
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Zener |
| Series | 5KP |
| Package | Bulk |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | P600, Axial |
| Product Status | Active |
| Power - Peak Pulse | 5000W (5kW) |
| Base Product Number | 5KP2 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | P600 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 26.7V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 38.9V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 24V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 131.1A |