
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
6-1415899-6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 12V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.2205
3.2205
10
3.0229
30.229
25
2.6866
67.165
50
2.55227
127.6135
100
2.41794
241.794
250
2.14928
537.32
500
2.01495
1007.475
1000
1.88062
1880.62
5000
1.813455
9067.275
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Series | RZ, SCHRACK |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 33.3 mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 8 ms |
| Release Time | 6 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 360 Ohms |
| Contact Material | Silver Nickel (AgNi) |
| Switching Voltage | 400VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | 1415899 |
| Must Operate Voltage | 8.4 VDC |
| Must Release Voltage | 1.2 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Rating (Current) | 12 A |