
TE Connectivity Deutsch Connectors
Product No:
6-1813099-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.508
2.508
10
2.2743
22.743
25
2.15384
53.846
50
2.10387
105.1935
100
2.003645
200.3645
250
1.753168
438.292
500
1.703084
851.542
1000
1.452626
1452.626
2500
1.352448
3381.12
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Deutsch Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Type | For Female Sockets |
| Series | 2.5mm System |
| Package | Bulk |
| Features | Coupling Nut |
| Includes | - |
| Shielding | Unshielded |
| Orientation | 2 |
| Contact Size | 2.5mm |
| Contact Type | Crimp |
| Shell Finish | - |
| Contact Shape | Circular |
| Housing Color | Black, Gray |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug Housing |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Product Status | Active |
| Shell Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Insert Material | - |
| Shell Size, MIL | - |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Base Product Number | 1813099 |
| Number of Positions | 4 |
| Shell Size - Insert | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 120°C |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |