602HR050E
Ohmite
Product No:
602HR050E
Manufacturer:
Ohmite
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 0.05 OHM 3% 1/5W AXIAL
User Guide
Mfr Ohmite
Series 60
Package Bulk
Features Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Safety
Tolerance ±3%
Resistance 50 mOhms
Composition Metal Element
Failure Rate -
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.250" L (6.35mm)