603HR005E
Ohmite
Product No:
603HR005E
Manufacturer:
Ohmite
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 0.005 OHM 3% 1/4W AXIAL
User Guide
Mfr Ohmite
Series 60
Package Bulk
Features Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Safety
Tolerance ±3%
Resistance 5 mOhms
Composition Metal Element
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.155" L (3.94mm)