
SMC Diode Solutions
Product No:
60CPQ150
Manufacturer:
Package:
TO-247AD
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V TO247AD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.458
3.458
10
2.90415
29.0415
100
2.34935
234.935
500
2.088328
1044.164
1000
1.788138
1788.138
2000
1.683723
3367.446
5000
1.615361
8076.805
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | SMC Diode Solutions |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 60CPQ |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 150 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 830 mV @ 30 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30A |