
Littelfuse Inc.
Product No:
60R020XPR
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PTC RESET FUSE 60V 200MA RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5035
0.5035
5
0.4864
2.432
10
0.47215
4.7215
50
0.3971
19.855
100
0.329745
32.9745
250
0.299744
74.936
500
0.25479
127.395
1000
0.224808
224.808
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Polymeric |
| Series | POLY-FUSE®, 60R |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Ratings | - |
| Lead Spacing | 0.201" (5.10mm) |
| Time to Trip | 2.2 s |
| Current - Max | 40 A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Max | 60V |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Thickness (Max) | - |
| Size / Dimension | 0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm) |
| Current - Trip (It) | 400 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.461" (11.70mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200 mA |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 1.83 Ohms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 4.4 Ohms |