
Littelfuse Inc.
Product No:
60R050XUL25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
PTC 60V POLYFUSE RAD LEADS 2.5CM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5605
0.5605
5
0.5415
2.7075
10
0.52535
5.2535
50
0.44175
22.0875
100
0.3667
36.67
250
0.333336
83.334
500
0.283328
141.664
1000
0.250002
250.002
5000
0.224998
1124.99
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Polymeric |
| Series | POLY-FUSE® 60R |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Lead Spacing | 0.201" (5.10mm) |
| Time to Trip | 4 s |
| Current - Max | 40 A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Max | 60V |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Thickness (Max) | - |
| Size / Dimension | 0.311" Dia x 0.122" T (7.90mm x 3.10mm) |
| Current - Trip (It) | 1 A |
| Height - Seated (Max) | 0.539" (13.70mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 500 mA |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 500 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 1.17 Ohms |