
Littelfuse Inc.
Product No:
60R065XU
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PTC RESET FUSE 60V 650MA RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.627
0.627
5
0.6061
3.0305
10
0.5871
5.871
50
0.49438
24.719
100
0.4104
41.04
250
0.373046
93.2615
500
0.317091
158.5455
1000
0.279794
279.794
5000
0.251807
1259.035
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Polymeric |
| Series | POLY-FUSE®, 60R |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Lead Spacing | 0.201" (5.10mm) |
| Time to Trip | 5.3 s |
| Current - Max | 40 A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Max | 60V |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Thickness (Max) | - |
| Size / Dimension | 0.370" Dia x 0.122" T (9.40mm x 3.10mm) |
| Current - Trip (It) | 1.3 A |
| Height - Seated (Max) | 0.571" (14.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 650 mA |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 310 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 720 mOhms |