
Littelfuse Inc.
Product No:
60R090XPR
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PTC RESET FUSE 60V 900MA RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7885
0.7885
5
0.7638
3.819
10
0.74005
7.4005
50
0.62244
31.122
100
0.516705
51.6705
250
0.469756
117.439
500
0.399304
199.652
1000
0.352326
352.326
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Polymeric |
| Series | POLY-FUSE®, 60R |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Ratings | - |
| Lead Spacing | 0.201" (5.10mm) |
| Time to Trip | 7.2 s |
| Current - Max | 40 A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Max | 60V |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Thickness (Max) | - |
| Size / Dimension | 0.441" Dia x 0.122" T (11.20mm x 3.10mm) |
| Current - Trip (It) | 1.8 A |
| Height - Seated (Max) | 0.622" (15.80mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 900 mA |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 200 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 470 mOhms |