
Littelfuse Inc.
Product No:
60R185XF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PTC RESET FUSE 60V 1.85A RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.596
1.596
5
1.52
7.6
10
1.444
14.44
50
1.16527
58.2635
100
0.987905
98.7905
250
0.962578
240.6445
500
0.810578
405.289
1000
0.721924
721.924
5000
0.63327
3166.35
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Polymeric |
| Series | POLY-FUSE®, 60R |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Lead Spacing | 0.201" (5.10mm) |
| Time to Trip | 12.6 s |
| Current - Max | 40 A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Max | 60V |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Thickness (Max) | - |
| Size / Dimension | 0.660" Dia x 0.122" T (16.76mm x 3.10mm) |
| Current - Trip (It) | 3.7 A |
| Height - Seated (Max) | 0.906" (23.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 1.85 A |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 80 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 190 mOhms |