610FPR005E
Ohmite
Product No:
610FPR005E
Manufacturer:
Ohmite
Description:
RES 0.005 OHM 1% 1W RADIAL
User Guide
Mfr Ohmite
Series 60
Package Bulk
Features Current Sense, Non-Inductive
Tolerance ±1%
Resistance 5 mOhms
Composition Metal Element
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.100" L x 0.200" W (27.94mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max) 0.215" (5.46mm)
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 4
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±100ppm/°C