
Mill-Max Manufacturing Corp.
Product No:
614-43-318-31-012000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.5315
4.5315
10
4.11445
41.1445
25
3.8969
97.4225
50
3.80627
190.3135
100
3.62501
362.501
250
3.17186
792.965
500
3.081249
1540.6245
1000
2.628118
2628.118
2500
2.446868
6117.17
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Mill-Max Manufacturing Corp. |
| Type | DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing |
| Series | 614 |
| Package | Tube |
| Features | Carrier, Open Frame |
| Termination | Solder |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Housing Material | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester |
| Contact Resistance | - |
| Base Product Number | 614-43 |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Current Rating (Amps) | 3 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Material - Post | Brass Alloy |
| Termination Post Length | 0.136" (3.45mm) |
| Contact Material - Mating | Beryllium Copper |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 18 (2 x 9) |