628-11W1224-2NE
EDAC Inc.
Product No:
628-11W1224-2NE
Description:
CONN D-SUB RCPT 11POS VERT SLDR
Package Tray
Features Board Lock, Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form -
Contact Type Signal and Power
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Mating Side (M3)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 125V
Number of Positions 11 (10 + 1 Power)
Current Rating (Amps) 5A, 20A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C