628-13W3624-3NB
EDAC Inc.
Product No:
628-13W3624-3NB
Description:
CONN D-SUB RCPT 13POS VERT SLDR
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form -
Contact Type Signal and Power
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Board Side (M3)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 125V
Number of Positions 13 (10 + 3 Power)
Current Rating (Amps) 5A, 30A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C