628-13W6622-3T2
EDAC Inc.
Product No:
628-13W6622-3T2
Description:
CONN D-SUB RCPT 13POS SLDR CUP
Wire Gauge -
Termination Solder Cup
Contact Form -
Contact Type Signal and Power
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Board Side (4-40)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 125V
Number of Positions 13 (7 + 6 Power)
Current Rating (Amps) 5A, 30A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C