628-17W5222-4TA
EDAC Inc.
Product No:
628-17W5222-4TA
Manufacturer:
EDAC Inc.
Description:
CONN D-SUB RCPT 17POS SLDR CUP
User Guide
Mfr EDAC Inc.
Color Black
Series 628-C
Package Tray
Features Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder Cup
Contact Form -
Contact Type Signal and Power
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Board Side (M3)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 125V
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub, Combo
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection -
Base Product Number 628-17W
Dielectric Material Polyester Thermoplastic
Number of Positions 17 (12 + 5 Power)
Current Rating (Amps) 5A, 40A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C