628-17W5624-3T3
EDAC Inc.
Product No:
628-17W5624-3T3
Description:
CONN D-SUB RCPT 17POS VERT SLDR
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form -
Contact Type Signal and Power
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Board Side (4-40)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 125V
Number of Positions 17 (12 + 5 Power)
Current Rating (Amps) 5A, 30A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C