628-24W7222-1N1
EDAC Inc.
Product No:
628-24W7222-1N1
Manufacturer:
EDAC Inc.
Description:
CONN D-SUB RCPT 24POS SLDR CUP
User Guide
Mfr EDAC Inc.
Color Black
Series 628-C
Package Tray
Features Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder Cup
Contact Form -
Contact Type Signal and Power
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 125V
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub, Combo
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection -
Base Product Number 628-24W
Dielectric Material Polyester Thermoplastic
Number of Positions 24 (17 + 7 Power)
Current Rating (Amps) 5A, 10A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C