628-24W7224-3ND
EDAC Inc.
Product No:
628-24W7224-3ND
Manufacturer:
EDAC Inc.
Description:
CONN D-SUB RCPT 24POS VERT SLDR
User Guide
Mfr EDAC Inc.
Color Black
Series 628-C
Package Tray
Features Board Lock, Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form -
Contact Type Signal and Power
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Board Side (M3)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 125V
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub, Combo
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection -
Base Product Number 628-24W
Dielectric Material Polyester Thermoplastic
Number of Positions 24 (17 + 7 Power)
Current Rating (Amps) 5A, 30A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C