629-W15-340-015
EDAC Inc.
Product No:
629-W15-340-015
Description:
629W (WATERPROOF) SERIES RIGHT A
Color Black
Series 629-W
Package Tray
Features Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form Machined
Contact Type Signal
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Finish Gold
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating -
Backset Spacing 0.406" (10.30mm)
Base Product Number 629-W15
Dielectric Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Positions 15
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C