629W13W3340-4N3
EDAC Inc.
Product No:
629W13W3340-4N3
Description:
CONN D-SUB PLUG 13POS R/A SLDR
Color Black
Series 629-WC
Package Tray
Features Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form -
Contact Type Signal and Power
Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Finish Gold
Flange Feature Housing/Shell (4-40)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 125V
Backset Spacing -
Base Product Number 629W13W
Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions 13 (10 + 3 Power)
Current Rating (Amps) 5A, 40A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C