629W21W1640-4N4
EDAC Inc.
Product No:
629W21W1640-4N4
Manufacturer:
EDAC Inc.
Description:
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SLDR
User Guide
Mfr EDAC Inc.
Color Black
Series 629-WC
Package Tray
Features Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form -
Contact Type Signal and Power
Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Finish Gold
Flange Feature Housing/Shell (4-40)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 125V
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub, Combo
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number 629W21W
Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions 21 (20 + 1 Power)
Current Rating (Amps) 5A, 40A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C