
EDAC Inc.
Product No:
630-009-240-011
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN D-SUB RCPT 9POS R/A SLDR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4985
2.4985
10
2.2648
22.648
25
2.14548
53.637
50
2.09551
104.7755
100
1.99576
199.576
250
1.74629
436.5725
450
1.696406
763.3827
950
1.446926
1374.5797
2400
1.347138
3233.1312
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | EDAC Inc. |
| Color | Black |
| Series | 630 |
| Package | Tray |
| Features | Mounting Brackets, Shielded |
| Wire Gauge | - |
| Termination | Solder |
| Contact Form | - |
| Contact Type | Signal |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Flange Feature | Housing/Shell (Unthreaded) |
| Number of Rows | 2, 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Backset Spacing | 0.409" (10.40mm) |
| Connector Style | D-Sub |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 630-009 |
| Dielectric Material | Polyester Thermoplastic |
| Number of Positions | 9 |
| Current Rating (Amps) | 3A per Contact |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Shell Material, Finish | Steel, Nickel Plated |
| Contact Finish Thickness | Flash |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Shell Size, Connector Layout | 1 (DE, E); 1 (DE, E) |