630-11W1640-5T6
EDAC Inc.
Product No:
630-11W1640-5T6
Manufacturer:
EDAC Inc.
Description:
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SLDR
User Guide
Mfr EDAC Inc.
Color Black
Series 630-C
Package Tray
Features Board Lock
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form -
Contact Type Coax and Signal
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Mating Side (4-40)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 125V
Backset Spacing 0.370" (9.40mm)
Connector Style D-Sub, Combo
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection -
Base Product Number 630-11W
Dielectric Material Polyester Thermoplastic
Number of Positions 11 (10 + 1 Coax)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C