630-13W6640-2T2
EDAC Inc.
Product No:
630-13W6640-2T2
Description:
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
Package Tray
Features -
Contact Finish Gold
Flange Feature Housing/Shell (4-40)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 125V
Backset Spacing 0.370" (9.40mm)
Number of Positions 13 (7 + 6 Power)
Current Rating (Amps) 5A, 20A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C