630-17W2240-4NA
EDAC Inc.
Product No:
630-17W2240-4NA
Description:
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Package Tray
Features -
Contact Finish Gold
Flange Feature Board Side (M3)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 125V
Backset Spacing 0.370" (9.40mm)
Number of Positions 17 (15 + 2 Power)
Current Rating (Amps) 5A, 40A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C