630-21W4240-4T4
EDAC Inc.
Product No:
630-21W4240-4T4
Description:
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Package Tray
Features Mounting Brackets
Contact Form -
Contact Type Signal and Power
Contact Finish Gold
Flange Feature Housing/Shell (4-40)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 125V
Backset Spacing 0.370" (9.40mm)
Number of Positions 21 (17 + 4 Power)
Current Rating (Amps) 5A, 40A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C