630-24W7640-3T6
EDAC Inc.
Product No:
630-24W7640-3T6
Description:
CONN D-SUB RCPT 24POS R/A SLDR
Package Tray
Features Board Lock
Contact Form -
Contact Type Signal and Power
Contact Finish Gold
Flange Feature Mating Side (4-40)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 125V
Backset Spacing 0.370" (9.40mm)
Number of Positions 24 (17 + 7 Power)
Current Rating (Amps) 5A, 30A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C