Home / Oscillators / 632L3C020M00000
632L3C020M00000
CTS-Frequency Controls
Product No:
632L3C020M00000
Description:
XTAL OSC XO 20.0000MHZ HCMOS SMD
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type XO (Standard)
Output HCMOS
Series 632
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 20 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 15mA