Home / Oscillators / 636L3I003M68640
636L3I003M68640
CTS-Frequency Controls
Product No:
636L3I003M68640
Description:
XTAL OSC XO 3.6864MHZ HCMOS TTL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5361
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type XO (Standard)
Output HCMOS, TTL
Series 636
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 3.6864 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 16mA