Home / Oscillators / 637P17503C2T
637P17503C2T
CTS-Frequency Controls
Product No:
637P17503C2T
Description:
XTAL OSC XO 175.0000MHZ LVPECL
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type XO (Standard)
Output LVPECL
Series 637
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 175 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 6-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 2.5V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.067" (1.70mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 88mA