
Rubycon
Product No:
6.3MS533MEFC5X5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.228
0.228
10
0.1539
1.539
50
0.10279
5.1395
100
0.0874
8.74
500
0.061712
30.856
1000
0.053998
53.998
2500
0.051433
128.5825
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | MS5 |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.256" (6.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 34 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 51 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |