
Rubycon
Product No:
6.3MS547MEFC5X5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2565
0.2565
10
0.17575
1.7575
50
0.11742
5.871
100
0.099845
9.9845
500
0.070471
35.2355
1000
0.061655
61.655
2500
0.05872
146.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | MS5 |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.256" (6.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 37 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 55.5 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |