
Rubycon
Product No:
63MXC3300MEFCSN30X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.933
3.933
10
3.17015
31.7015
50
2.72612
136.306
100
2.47247
247.247
500
1.838497
919.2485
1000
1.71171
1711.71
2500
1.648307
4120.7675
5000
1.616615
8083.075
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | MXC |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.33 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.6795 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |