
Rubycon
Product No:
6.3PK220MEFC5X11
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RAD TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2945
0.2945
10
0.2033
2.033
50
0.13547
6.7735
100
0.115045
11.5045
500
0.081244
40.622
1000
0.071088
71.088
2500
0.067697
169.2425
5000
0.062624
313.12
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | PK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 220 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 264 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |