
Rubycon
Product No:
6.3PK470MEFC6.3X11
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RAD TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3325
0.3325
10
0.2318
2.318
50
0.16226
8.113
100
0.13908
13.908
500
0.104291
52.1455
1000
0.088065
88.065
2500
0.083429
208.5725
5000
0.078802
394.01
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | PK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 360 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 432 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |