
Rubycon
Product No:
6.3PX22000MEFC18X31.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.306
3.306
10
2.67425
26.7425
50
2.33339
116.6695
100
2.041835
204.1835
500
1.555644
777.822
1000
1.361198
1361.198
2500
1.312577
3281.4425
5000
1.263966
6319.83
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | PX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 22000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.299" (33.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.28 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.622 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |