
Rubycon
Product No:
63PX47MEFC6.3X11
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3515
0.3515
10
0.2394
2.394
50
0.15941
7.9705
100
0.13547
13.547
500
0.095627
47.8135
1000
0.083676
83.676
2500
0.079696
199.24
5000
0.07372
368.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | PX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 140 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 210 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |