
Rubycon
Product No:
63RX301500M18X40
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.674
4.674
10
3.76865
37.6865
50
3.24102
162.051
100
2.939585
293.9585
500
2.185836
1092.918
1000
2.03508
2035.08
2500
1.959708
4899.27
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | RX30 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 43 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 4000 Hrs @ 130°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.763 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.35 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |