
Rubycon
Product No:
6.3TPV1200M8X10.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9975
0.9975
10
0.7885
7.885
50
0.68343
34.1715
100
0.59147
59.147
500
0.44688
223.44
1000
0.394298
394.298
2500
0.368011
920.0275
5000
0.354872
1774.36
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | TPV |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.413" (10.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 510 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 850 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80mOhm @ 100kHz |